Народни танци - ФОЛКЛОРИКА • Виж темата - На Балкана в края на юни

Форум

за български народни танци, песни, музика и обичаи

На Балкана в края на юни

Купони, екскурзии, кръчми и всякакви сбирки и забави на ФОЛКЛОРИКА и приятели.

Модератори: geleto, pupins

На Балкана в края на юни

Мнениеот bairbudala » Чет Май 27, 2010 3:12 pm

Поради зачестилите запитвания „Ще ходим ли на планина?”, както и обвинения, че се цепя от колективните дейности напоследък, след проведена задълбочена дискусия с моето по-добро Аз (Деси), излизам със следното становище:

Ще се ходи на планина.
Точка.
Последна промяна bairbudala на Чет Май 27, 2010 3:17 pm, променена общо 1 път
Туристът е човек, който намира най-трудния път да иде там, където няма абсолютно никаква работа.
Аватар
bairbudala

Re: На Балкана в края на юни

Мнениеот bairbudala » Чет Май 27, 2010 3:14 pm

Ето и малко подробности:

Става дума за преход в Централния Балкан от вр.Вежен до вр. Триглав в рамките на една седмица. По-конкретно - работната седмица от 28-и юни до 2-и юли, заедно с част почивните дни преди и след нея. Засега планираме тръгване на 27-и юни (неделя) и връщане на 3-и юли (събота). Тъй като сме доста зависими от времето, а в Балкана то рядко е хубаво цяла седмица, възможно е да се наложи да се върнем по-рано от предвиденото, или пък да се забавим с един ден.

Вероятно една седмица ще ви се види твърде много време. Да, много е. И точно това му е хубавото. Там има толкова много красиви гледки, че дори това време ще ми се види малко.

Няколко думи и за самото ходене:

Преходът ще е предимно по билото на Централния Балкан, като около връх Ботев и връх Триглав можем да направим малки отклонения, за да минем през някои интересни места. Всеки ден ще ходим в рамките на 5-6 до 8 часа, а нощувките ще са в хижи по пътя. Подробно разписание кой ден точно колко ще ходим и в коя хижа ще спим ще ви дам по-нататък, като то вероятно ще претърпи доста изменения, дори и на място.

Тук е мястото да кажа, че всички хижи по тези места са в много добро състояние, имат и баня с топла вода, така че няма да се наложи да не се къпем цяла седмица...

Моля ви в следващите две седмици и нещо (до 13-и юни) да ми кажете на кого му се идва, за да може да се организира транспорт, нощувки и прочее.

Ако имате някакви въпроси, споделете.
Чакам с интерес.
Последна промяна bairbudala на Чет Юни 03, 2010 3:51 pm, променена общо 1 път
Туристът е човек, който намира най-трудния път да иде там, където няма абсолютно никаква работа.
Аватар
bairbudala

Мнениеот ружки » Пон Май 31, 2010 8:39 am

Здравейте , половинки :lol: Ние , едни други половинки , имаме голямо желание да дойдем . И ние много задълбочено обсъждахме , и решихме - едната половинка ще дойде за цялото време, другата ( по заетата и по-добрата :wink: ) ще се включи по някое време ...
Иначе - чудесно е , че ще е за повече дни ! :)
Аватар
ружки

Мнениеот desi » Пон Май 31, 2010 11:04 am

Организационния комитет ще заседава идната седмица и ще излезе с официално становище за маршрута и възможностите за присъединяване на останалите лъчове активни дейци на туризма и пешеходното дело :-P
Колко живота има вьв Вселената? Един.
desi

Мнениеот бУбина » Пон Май 31, 2010 11:40 am

Мда, тръпна в очакване да видя 8-часовия преход и след това ще го решавам :lol: :lol: :lol:

А и опцията с присъединяването ме блазни доста, че 6 дни мисля, ще са ми в повече.
Аватар
бУбина

Мнениеот vegetarian9 » Сря Юни 02, 2010 8:20 pm

една седмица е малко за пирин но о т мен да мине ме брой
Аватар
vegetarian9

Мнениеот makaroni » Чет Юни 03, 2010 9:34 am

vegetarian9 написа:една седмица е малко за пирин но о т мен да мине ме брой

чети по-внимателно! планират похода за Средна Стара Планина, не за Пирин.
makaroni

Мнениеот bairbudala » Чет Юни 03, 2010 5:03 pm

Ето и обещаното детайлно "разписание" на прехода:

Ден 1 (27-и юни, неделя):
Най-късно около обяд тръгваме от с. Рибарица и за около 4 часа се качваме до хижа Вежен и нощуваме там. Като за първи ден, няма да си даваме много зор. Тръгването го пиша от Рибарица, тъй като още не знам дали в събота (на 26-и) ще съм в София. Има автобуси до селото, а в зависимост от броя на хората, може и да си наемем транспорт от някое по-ключово място.

Ден 2 (28-и юни, понеделник):
Преход от х. Вежен през х. Ехо до х. Козя стена - около 5-6 часа. Ако има ентусиасти, може да се качим на някой от върховете по пътя (например Юмрука), иначе пътеката ги подсича. Това, естествено, доста ще удължи времето. Нощувката е в х. Козя стена. Ако по някаква причина се забавим много, ще спим на Ехо.

Ден 3 (29-и юни, вторник):
Преход от х. Козя стена до х. Добрила. Тук се очетава доста сериозно ходене. Дават го около 7-8 часа, но е добре да предвидим и повече и да станем подобаващо рано. И тук има резервен вариант за нощувка - хижа Дерменка.

Ден 4 (30-и юни, сряда):
Преход от хижа Добрила до заслон Ботев. Това сме го правили миналата есен - минава се по билото през въховете Амбарица, Купените, Кръстците и Костенурката. Също е много сериозно ходене - около 8 часа, с непрекъснато качване и слизане. Има доста стръмни склонове, които са обезопасени с метално въже. При лошо време или някакви други проблеми, можем да минем по пътеката, която подсича билото и да излезем директно след вр. Костенурката (което направиха Плами и Иво есента) или да се откажем изобщо от билото и заслон Ботев и да слезем на х. Васил Левски.

Ден 5 (1-и юли, четвъртък):
От заслона се качваме на връх Ботев и слизаме от другата му страна до хижа Тъжа. Това е само около 4 часа ходене, което ще позволи да починем от предишните два трудни дни или пък да наваксаме евентуално изоставане.

Ден 6 (2-и юли, петък):
От хижа Тъжа правим преход през върховете от масива Триглав и слизаме на хижа Соколна. Тук ходенето отново ще е доста - около 7 часа, но вече би трябвало да сме свикнали...

Ден 7 (3-и юли, събота):
От хижа Соколна слизаме до с. Габарево (2-3 часа). От селото с автобус ще се придвижим до Казанлък (или някой от другите по-големи градове в съседство), откъдето вече се прибираме към София.

Неделята (4-и юли) е предвидена като резервен ден, ако лошо време или нещо друго ни забави по пътя. Ако не - ще можем да си починем и да се настроим за следващата работна седмица...

На желаещите да се присъединят само за част от времето предлагам да дойдете за първите два дни до Козя стена и оттам във вторник да слезете надолу и да се приберете. Друг вариант е да тръгнете от София в сряда, да спите на хижа Рай и в четвъртък да се качите на Ботев и да се присъедините вечерта към нас на Тъжа. Това определено е по-интересният вариант, защото ще разгледате Райското пръскало и Райските скали, но пък изисква един ден отпуска повече и е доста по-тежък. Разбира се, могат да се измислят още варианти.

Надявам се да съм бил достатъчно изчерпателен. Получи се доста сухо описание, но изразните ми средства не са достатъчно добри, за да опиша подобаващо красотата на местността край хижа Ехо, качването на вр. Голям Купен, гледките към Северния Джендем или пък дивите склонове на Триглав. Снимки и разказчета мога да се намерят достатъчно, стига да потърсите.
Аватар
bairbudala

Мнениеот бУбина » Чет Юни 03, 2010 5:17 pm

Весело изкарване и много снимки да показвате после :D
Аватар
бУбина

Мнениеот desi » Чет Юни 03, 2010 5:49 pm

bairbudala написа: Друг вариант е да тръгнете от София в сряда, да спите на хижа Рай и в четвъртък да се качите на Ботев ...

Същото нещо може и да се направи през х. Плевен, дори според мен е по-кратко. Качвате се до х. Плевен в сряда вечер, четвъртък сутрин до заслон Ботев са 2:30. Тъй като тогава ходенето до Тъжа ще е само 4 часа можем да ви изчакаме на заслона и да тръгнем по-късно заедно с вас.
Този вариант е по-добър тъй като до х. Рай от Калофер си има 4 часа ходене, а до х. Плевен се стига значително по-лесно и бързо.
Колко живота има вьв Вселената? Един.
desi

Мнениеот choveka s etiketa » Сря Юни 09, 2010 11:24 pm

Здравейте.

Ако има желаещи за Втората част след Ботев, ще се включа и аз.

само като предложение споделям че на Тъжа от миналата година е чочо , старя хижар на х.Рай, една противречива личност обсъждана във форуми, за която мненията клонят от "осанна" до "разпни го".
Миналата годна бях там и имаше пиянски събор с местни цигани овчари и други пияници..

та идеята е че тъжа може да се замени с хижа "Мандрата" която е на няколко стотин метра от там и по форуми пишеше че е добра и хижарите са гржовни.

Поздрави.
choveka s etiketa

Мнениеот bairbudala » Чет Юни 10, 2010 10:26 am

choveka s etiketa написа:...
само като предложение споделям че на Тъжа от миналата година е чочо , старя хижар на х.Рай, една противречива личност обсъждана във форуми, за която мненията клонят от "осанна" до "разпни го".
Миналата годна бях там и имаше пиянски събор с местни цигани овчари и други пияници..

та идеята е че тъжа може да се замени с хижа "Мандрата" която е на няколко стотин метра от там и по форуми пишеше че е добра и хижарите са гржовни.

Аз за почти всички хижи и хижари съм чел противоречиви отзиви по форумите :) Затова човек може да си състави мнение единствено като отиде на място.
Благодаря за предупреждението и ще се радвам да се видим на Балкана :)
Аватар
bairbudala

А защо не на Рила?!

Мнениеот biskvitka » Чет Юни 10, 2010 12:35 pm

Рилските езера са толкова красиви... пък и един преход може да си направим...

:!: Текстът е пренаписан на кирилица от администратора.
:!: Моля, спазвайте правилата на форума!
biskvitka

Re: A za6to ne na Rila?!

Мнениеот bairbudala » Чет Юни 10, 2010 1:26 pm

biskvitka написа:Rilskite ezera sa toolkova krasivi...pak i edin prehod moje da si napravim...

Направете си, няма лошо. Ама тука за Балкана говорим...
Аватар
bairbudala

Мнениеот bairbudala » Вто Юни 15, 2010 2:13 pm

Ето какво е положението до момента:

За цялата седмица желаещи сме Ками, Венци, Ради, Деси и аз от Фолклорика, както и специалните ни гости Ива, Косьо и Алекс ;) (общо 8 души). Предвид, че ще ходим основно в работни дни, не виждам смисъл да запазвам места по хижите още от сега. Ще се обаждам ден-два предварително, колкото да имат представа, че ще ходим, както и ние да сме сигурни, че хижата работи.

Има доста хора, които са ми казали, че ще дойдат за част от времето (или още не са ми казали, но мислят да го направят :roll: ) Към тях молбата ми е да звъннат преди да тръгнат, за да можем да се уговорим къде да се срещнем и за колко време ще са с нас.

Първоначалната идея беше (и все още е) да тръгнем от Рибарица. Дотам има автобус, който тръгва 12:30 от София и стига в 15:00 в селото. Същия ден имаме още към 4 часа ходене. Денят е дълъг, така че това не е проблем. Все пак, ако решим, има вариант да пътуваме с влак по подбалканската линия до Клисура или Розино и оттам да отидем направо на хижа Ехо. Това ще ни намали ходенето в следващите дни и можем да го направим при евентуална прогноза за лошо време.

Това е засега, ако някой друг реши да идва, още не е късно :P
Аватар
bairbudala

Следваща

Назад към Забавления извън залата