Народни танци - ФОЛКЛОРИКА • Виж темата - Къде и кога започнахте да танцувате?

Форум

за български народни танци, песни, музика и обичаи

Къде и кога започнахте да танцувате?

Kоя ви е любимата народна песен, какво хоро искате да научите или да споделите, какво ви кара да танцувате...
Народни носии, музикални инструменти, обичаи и традиции, празници, етнографски области...

Модератори: geleto, pupins

Къде и кога започнахте да танцувате?

Мнениеот pupins » Съб Окт 20, 2007 12:43 am

Тук можете да споделите с нас къде и кога започнахте да танцувате, кое точно Ви привлече, какво са за Вас българските народни танци...
Аватар
pupins
Site Admin

Мнениеот cecilia » Съб Окт 20, 2007 3:25 pm

Разбрах за народните танци в „Средец” от интернет. Обявата гласеше, че започва нова група за начинаещи. Идеално за мен, защото можех да играя само обикновено „Право хоро”, срамота... :) Като дете не съм харесвала народните танци, тогава беше разпространено мнението, че да играеш народни танци е едва ли не нещо срамно... но от известно време нещо в мен се мъчеше да танцува. Тялото иска, ама краката не знаят как - ето това ми беше проблема. :) А като засвиреше „Дунавско хоро” по нова година – всичко ми играеше отвътре...
И така, с голям трепет в сърцето и много голяма доза притеснение, отидох с един приятел на първия урок. Той уж за кураж дойде, а се уплаши, аз обаче – не, влязох смело и от тогава не съм излизала от залата. :)
Случва ми често да репетирам в къщи новите неща, просто не мога да дочакам до следващия урок. Влече ме самоусъвършенстването. :) И аз се чудя как успявам да запомня всичко, тъй като за нас - математиците, не е присъщо бързото запаметяване. Това, което най-много ми хареса, когато започнах е, че нашата ръководителка Ева разделя всяко хоро на разбираеми за нас стъпки, показва ги детайлно, така че да можеш да ги разгледаш като на забавен каданс и повтаряш, повтаряш, докато самите крака не свикнат да играят... ти спираш да мислиш и само усещаш ритъма вътре в себе си и се носиш... :) е, разбира се, ако успееш да се абстрахираш от броенето 1, 2, 3 ... :)
Сега, близо година по-късно, почти успявам да позная какво хоро звучи :) а и сама чувствам напредъка, любовта и удоволствието, което ми носят танците. Чувствам, че не съм сама, че доброто настроение обхваща всички хора, които се хващат на хорото, независимо дали могат да играят или не! :)
Искам да похваля Ева, за способността й да предразполага хората, всички ние се чувстваме комфортно в залата. Удоволствието, което ни носят танците се дължи най-вече на нейните педагогически способности и човешко отношение, просто някак успява да ни зарази с нейната любов към танците... и това предполагам обяснява всичко! :)
Цялата организация на школата е направена така, че да отпуска и забавлява, без да се бърза и пришпорва. Ние, приемаме всеки новопостъпил танцуващ с усмивка и си помагаме, кой с каквото може... събираме се по повод и без повод, което лично на мен много ми харесва и одобрявам с две ръце! Аз се чувствам като част от един колектив, събран с общата цел да пази българското. А най-любимата ми част е да заразявам околните с усмивка и добро настроение. Дори моят мъж, който трудно понася народна музика се усмихва, когато тропкам пред него някое хорце. :lol:

Цеци
Аватар
cecilia

Мнениеот Pixie » Нед Окт 21, 2007 2:11 am

Ами аз всъщност разбрах за "Средец" от една бивша съученичка на Ева -Емилия Занкина.Тя подготвя приятеля ми(надявам се след година и мен)за кандидатстване в чужбина с народни танци и ми препоръча да се запиша в "Средец", тъй като там преподаването е на най-високо ниво.Винаги съм харесвала танците, но никога не съм се занимавала до сега.Открих че когато танцувам се чувствам прекрасно, разтоварвам се, забавлявам се настроението ми се подобрява.Радвам се че попаднах точно тук, защото Ева е прекрасен учител, хората от групата са много приятни и дружелюбни и мисля че ако някой се колебае дали да се запише или не- да не му мисли а направо да идва! (М/у другото салонът в зала Универсяда много ми харесва...) :D
"Всички нещастия на човека се дължат на неспособността му да стои тихо в своята стая, усамотен"
Блез Паскал
Аватар
Pixie

Мнениеот may » Пон Окт 22, 2007 9:32 am

Моята приятелка Ели, която някои от Вас познавате ,много търси място където да се разтоварваме както, физически така и психически :D !Обиколихме няколко школи(спортни танци) и фитнес зали, ама на мен не ми беше интересно :!: И в един красив момент разбрахме за Ева! :D И се започна.... :D
Последна промяна may на Пон Ное 12, 2007 7:11 pm, променена общо 1 път
Аватар
may

Мнениеот Toni » Пон Окт 29, 2007 2:54 pm

Привет, привет на форума и всички форумци ;)
Аз съм си запалена по танците по рождение, но както обикновено се случва като си ученик, най-много някой спорт да се запише, защото трябва да се чете яко за просперитет в школото. А и да бъдем честни - в началото на прехода школите към училищата западнаха, а нямаше свободни финанси да се разнообразява деня с посещаване на платен курс по танци.
Та, така преди година и половина почти две се записахме с две приятелки в един ансамбъл - АФА - към младежкия дом. Много забавно, ходи се по концерти, но за да се изпита истинско удоволствие от танца, трябва абсолютно всички да са научили стъпките и да са усъвършенствали танца...което става изключително трудно и бавно.
Реших да прекратя посещенията там и по друга причина - нямам възможност да излизам постоянно отпуска за някое турне, а иначе се обезсмисля...когато хората се подготвят за турне, да ходиш само да гледаш...
И така - школата "Средец" я открихме с Мария в Интернет и аз лично много й се зарадвах че е през уикенда, тъй като работя до доста късно. Доставя ни огромно удоволствие (поне на мен) и зарежда изключително позитивно. Дори ми се ще ако успея да се измъкна, да пробвам танците и в зала Универсиада.
Аватар
Toni

Re: Къде и кога започнахте да танцувате?

Мнениеот diamond » Пон Ное 05, 2007 6:31 pm

След като индианец като мен успя да се регистрира, бих искала и да споделя какво ме привлече... Човек си има нужда от спорт..., а аз повече... и така, ходих на фитнес, ама то скука. После се пробвах на аеробика, не беше лошо, но ми доскуча. Накрая, миналото лято реших да ходя на танци... През лятото имаше само народни танци. Много трудно се навих да отида да видя какво е защото си мислех: или ще са деца или ще играят добре и аз няма да мога да се впиша :?
Обаче супер изненада - имаше хора от различни възрасти и с различен външен вид (имаше и по-закръгленки). А след известно време не ми доскуча, а напротив - Ева е изключителен човек - лъчезарен, симпатичен и със страхотни идеи. И партитата с нея са страхотни. Кажете, как да не ходи човек с желание... :)

:!:
Текста е пренаписан на кирилица от администратора.
diamond

Мнениеот may » Сря Ное 07, 2007 12:43 pm

Знаете ли какво установявам???
В тази школа сме се събрали ентусиасти, на които им е било скучно във фитнес залите :lol:
Аватар
may

Мнениеот Bate Niki » Чет Дек 20, 2007 12:58 pm

Здравейте и от мен. Аз не знам като цяло от кога съм запален по танците... може би цял живот. Като малък братовчедка ми ходеше да играе народни танци и аз ходех, но само я гледах, защото моят спорт беше друг. Занимавах се дълги години с лека атлетика. Последните няколко години все се каня да се запиша някъде да танцувам, но все нещо ме спираше. Ето ме сега от месец вече съм в залата и се чувствам страхотно. Ева е много положителен човек и създава страхотно настроение за танци. А и в групата ме приеха много добре и наистина много ми помагат (защото аз знаех само няколко хорца). Благодаря на всички за отзивчивостта и добронамереността към мен! Бъдете здрави и до нови срещи :)
Ники
Аватар
Bate Niki

Мнениеот gro` » Пет Дек 28, 2007 7:43 pm

ми играла съм в училище народни танци,но в фолклорен ансамбъл София-6 танцувам от 6-7 месеца. Много се забавлявам там. :D А и сме много добри спор няма
Последна промяна gro` на Пон Юли 13, 2009 10:43 pm, променена общо 1 път
Аватар
gro`

Мнениеот rala » Сря Фев 06, 2008 3:49 pm

И аз съм от тези, на които им е скучно във фитнес залите. Дори малко глуповато :D А имах голяма нужда от движение и исках да започна някакви танци. Но за повечето трябва партньор, което създава някои допълнителни трудности и така се насочих към народните танци. В оснновното училище, в гимназията и в университета сме играли някои хора и на мен си ми харесваше от тогава. Имам и много приятели, които танцуваха в ансамбли, повеето вече не... Но аз самата никога не се бях занимавала с танци. Ева наистина е страхотен преподвател и атмосферата е супер. Това беше първото място, което посетих, от няколко, които намерих в интернет, но на другите изобщо не съм ходила :D
rala

Мнениеот Kaka_CBpaKa » Вто Мар 18, 2008 3:01 pm

Аз всъщност танците ги съчетавах с фитнес.. Много ми идва енергията за изразходване, но само във фитнеса наистина е малко скучно. Макар че като човек си напъха слушалките на плеъра в ушите, така има време за почивка.

А идеята за народните танци ме човърка от много отдавна - няколко години всъщност. Когато исках да намеря групичка, нещата в това отношение бяха все още не толкова масови - издирих само 2-3. Започнах на едно местенце, ентусиазирах се, играх 1-2 месеца, клубът се премести на ново място - неудобно за мен, с ужасна зала (в буквалния смисъл на думата), затова и спрях. Мина повече от година от първия ми опит - направих втори. Неуспешен от друга гледна точка.

И в общи линии сега си намерих местенцето :) Ева е страхотен човек, сърдечен, отзивчив. Невероятно впечатление ми направи това, че държи на личния контакт с всеки един, че винаги е готова да разбира и изслушва хората. Много рядко се намира такова отношение. За което искрено й благодаря :)
Аватар
Kaka_CBpaKa

Мнениеот Svetleto » Чет Май 15, 2008 7:47 pm

Привет на всички!

Къде и кога започнах да танцувам? Предполагам... още в някои минал живот, защото вътрешният ми копнеж и нужда са много силни! :)

Започнах с танго, но се оказа трудно да намирам кавалери, подходящи за моя ръст. :) А и там атмосферата е особена... Хора единаци, странници.

За хората се запалих от няколкото сватби, на които бях канена през лятото. За пръв път се хващах, но... някак си ми се искаше да изляза извън оковите на типичното право хоро и бяла роза. Да науча нещо повече - по-сложно, по-вдъхновяващо, по-удовлетворяващо и изпълващо! :)

И така, съвсем случайно открих Ева и вас! :) И усещам, че съм си попаднала на мястото.
Svetleto

Мнениеот The Old Man » Пет Май 16, 2008 1:44 pm

Братовчед ми(стана човек от него - емигрира в Щатите :lol:) играеше като малък и винаги съм бил впечатлен от него(обиколи света все пак :lol: ) и съм имал желание ,но явно е нямало кой да ме подтикне. От години си говорехме с по-добрата ми половинка, че е крайно време да почнем да ходим на хора(тя ме караше и на некакви латино л...а да ходим, ама аз не се дадох), но все нямаше време. Сега имам по-малко време отпреди(оказва се, че е много по-важно да има желание - време винаги се намира за нещо хубаво), но пък ми е много готино. Съжалявам, че на нашата сватба не можех нищо друго освен право хоро. Щеше да е още по-весело, ако се женехме сега (били ли сте на сватба без никаква чалга?). Там освен стандартнните (право и булчинско)няколко човека мъчиха елениното и още нещо май, ама само като си помисля, че вместо ширто сме шляпали право хоро и ми става гадно. И така се надявам скоро като отида на сватба нещата да са различни. Чакам някой да ме покани(нещо спряха да се женят тия хора бре :wink: ) :lol: :lol: :lol:
Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка.
Ако няма къде да отидеш, ела на себе си.
http://www.zazz.bg/play:5b37ddf8
Аватар
The Old Man

Мнениеот sleeptalker » Съб Мар 14, 2009 5:03 pm

Здравейте и от мен :).

Мисля, че е време и аз да опиша как станаха нещата при мен, че и аз да се омагьосам от опияняващото въздействие на думата "Фолклорика".

От около година и нещо си мислех да се запиша някъде на танци, но това ми бяха плановете за близкото бъдеще - дните, които все чакаш да дойдат. Хем мислиш да е скоро, но все не предприемаш първта крачка. В крайна сметка се реших да се запиша по следния начин.

Всичко стана толкова случайно и... странно, че нямам думи просто :).

На 28.10 миналата година в Белград щяха да пеят Куйн с Пол Роджърс и с едни колеги решихме, че този концеерт не бива да го изпускаме. Те решиха да пътуват един ден по-рано от мен, защото трябваше да се видят с някакъв техен познат, а аз останах да пътувам в деня на концерта.

Качвам се в бусчето аз, носейки със себе си една раничка багаж и стискайки в ръце скъпоценния фотоапарат, с който след това направих много красиви снимки от Белград :). Та стоя си аз и си мисля нещо и по някое време чувам острани женски глас: "вие да не пътувате за концерта на Куйн?"

Отначало се уплаших, но като погледнах беше някаква симпатична девойка и, опитвайки се да асимилирам какво ми бе казала, измърморих нещо. Не помня какво точно беше, но явно е било смешно, защото се разсмя. Та заприказвахме се и стана дума, че тя играела към някаква фирма за народни танци, където й било супер готино и хората били големи сладури. Името й е Илиана и играе във второ ниво. Тогава реших да се поинтересувам малко повече за тази организация. Малко по-късно научих името й - "Фолклорика".

Като се върнах от Белград обадих се на Евелина Павлова и тя ми каза да се обадя пак след нова година, когато започвали нови групи. През това време навивах още хора да се запишем и успях да събера 8 човека :). В крайна сметка от тях най-редовни се оказахме около 4-5 човека :).

На всеки един от нас много ни хареса всички в залата (извън нея също :) ). Усещането е, че все едно не си в реалността, а летиш...

Благодаря на всички за всичко :lol: !
Не е важно да правиш само Добро -
важно е и да го правиш добре!
Аватар
sleeptalker

Re: Къде и кога започнахте да танцувате?

Мнениеот GOOD DANCER » Нед Юли 24, 2011 2:07 pm

Аз не съм от София но също като повечето от вас страшно много съм запалена по народните танци. Точно кога е станало не съм сигурна вероятно е било в 5 клас когато се записах в клас с профил хореография и покрай многото видове танци които съм танцувала тези просто ме плениха от първите 2 такта на дунавското хоро :lol: :lol: :lol: ...... защото за мой ужас аз до тогава не знаех нито едно хоро :oops: :oops: :oops: за сметка на това сега се гордея че съм час от Самодеен Танцов Ансамбъл и имам възможността да изучавам не само хора и комбинации но и да участвам в направата на цели танци и композиции. :) :) :) Радвам се че все повече хора се вглеждат в това което се случва по репетиционните и концертите .. и им харесва, защото е срамота да си БЪЛГАРИН и да не знаеш повече от 2 хора !!!!
GOOD DANCER

Следваща

Назад към Всичко за българския фолклор